בס"ד

ביוגרפיה


לאורך השנים פעלו בישראל עשרות הרכבים שהצליחו לעשות רוק'נ'רול לא מתפשר בעברית, ובכך יצרו את הז'אנר הייחודי "רוק ישראלי". בין הלהקות שהיו אז אפשר למנות את האריות, הצ'רצ'ילים, אחרית הימים, גן עדן, תמוז, מים חמים (להקתו הראשונה של פורטיס), קילר הלוהטת, בנזין, סטלה מאריס, גן חיות, היהודים ואחרים. איפשהו באמצע שנות התשעים (או אולי בתחילת המאה הנוכחית) הצורך לעשות רוק מסורתי ואותנטי בעברית פחת, ובכל זאת, ישנן עדיין להקות בישראל שלא מוותרות ומנסות להמשיך את מורשת הרוק הבועט בטעם של פעם ובעברית. ללהקה אחת כזו, שהוקמה באיזור המרכז אך פעילה בכל רחבי הארץ, קוראים קדחת.

הסיפור של קדחת מתחיל כאשר יהונתן גרוסברג, אז שמיניסט תל אביבי, מחליט להקים להקה לאחר שהעביר את רוב שנות נעוריו במעורבות בהפקת מופעי רוק. אביו של יהונתן, שאול גרוסברג, הקים לפני כ-40 שנה את "מועדון הרוק הישראלי" שהפיק עשרות מופעים בארץ ובעיקר במועדון הרוק בבית לסין - שם ניתנה במה לאמנים כמו פורטיס, סחרוף, מני בגר, יהודית רביץ ואחרים בתחילת דרכם. ב-2004 "מועדון הרוק הישראלי" חזר לפעילות, ויהונתן הפך לעוזר של אביו בהפקת המופעים. ב-2008 הוקמה קדחת לצורך השתתפות בערב מחווה למייסדות הרוק הכבד שאירגן יהונתן, ולאחר מכן החליט להמשיך עם קדחת כלהקה קבועה שלימים תנגן גם מוסיקה מקורית, אך חברי הלהקה במרוצת השנים התחלפו מספר פעמים, וכיום יהונתן הוא חבר הלהקה המייסד היחיד.

החל מהקמתה, הקפידה קדחת להופיע בקביעות ובהתמדה באיזורים שונים ברחבי הארץ, ופעמים לא אחדות גם לקחה חלק בפסטיבלים ומופעים מיוחדים שזכו להצלחה רבה. אמנם עד 2010 ניגנה הלהקה קאוורים בלבד לענקיות הז'אנר, אבל החל מ-2011 החלה גם ליצור חומרים מקוריים בעברית עם השפעות של אותן הלהקות להן הצדיעה הלהקה בזמנו כמו לד זפלין, דיפ פרפל, ג'ימי הנדריקס, בלאק סאבאת', אליס קופר, מטאליקה, סקורפיונז, איי.סי/די.סי, קיס ועוד. למרות ריבוי ההופעות והפעילות המתמדת, ההכרה האמיתית של קדחת בסצינת הרוק המקומית/מחתרתית הגיעה רק ב-2012, כאשר הוציאה מיני אלבום (אי.פי) שמכר מספר מכובד ביותר של עותקים, ושירים מתוכו - "מוכן ומזומן" ו"הברווזון המכוער" - זכו לתשומת לב רבה בקרב אנשים בסצינה ואף באמצעי מדיה מרכזיים כמו ערוץ 2, הטלויזיה החינוכית, גלי צה"ל, רשת ג', 88fm, קול הקמפוס, מעריב, ידיעות אחרונות, ג'רוזלם פוסט, טיים-אאוט ועוד.

בשנתיים האחרונות קדחת זכתה לחמם שמות מהשורה הראשונה של הרוק הישראלי כמו הלהקות סטלה מאריס ושליחי הבלוז, הגיטריסטים שלמה מזרחי (הנדריקס הישראלי), דני ממן (להקת גן עדן) ויוסי פיאמנטה ז"ל, הסולנים דני שושן (להקת הצ'רצ'ילים), מוטי דיכנה (להקת גזוז, להקת הסיקסטיז) וליבי (בוגרת העונה השניה של התוכנית אקס-פקטור).

כיום קדחת מסיימת לעבוד על אלבום הבכורה שלה המכיל 8 שירים מקוריים בעברית, וצפוי לצאת השנה יחד עם סיבוב הופעות בכל רחבי הארץ.